
Žaliasis stogas, apželdintas stogas – pastato stogas, visiškai ar iš dalies padengtas dirvožemio su augalija sluoksniu.
Nuo šio sluoksnio stogą skiria vandeniui nepralaidi (hidroizoliacinė) danga. Vietoje dirvožemio gali būti naudojamas kitas augalų augimui tinkamas substratas.
Priklausomai nuo stogo savybių, substrato storumo ir kt., žaliojo stogo augalija gali būti minimali – samanos ir žoliniai augalai; arba prilygstanti parkui, su gėlynais, krūmais ir medžiais.
- Apželdintų stogų dėka yra sukuriama papildoma erdvė pastato naudotojams, galima auginti vaisius, daržoves, gėles.
- Taip pat mažina pastato patalpų temperatūros palaikymui (šildymui šaltuoju sezonu ir vėsinimui karštuoju) skirtos energijos sąnaudas.
- Augalija filtruoja teršalus bei CO2 iš aplinkinio oro; teršalus ir sunkiuosius metalus iš kritulių vandens.
Žalias apželdintas stogas gali būti įrengtas keliais skirtingais būdais, naudojant skirtingas medžiagas.
Vienas iš populiariausių būdų - naudojant membraną. Tačiau ir membranų yra kelių rūšių ir galimi keli skirtingi įrengimo būdai.
Dažniausiai taikomi tokie įrengimo būdai:
- Naudojant perforuotą membraną su geotekstile - toks būdas atlieka nudrenavimo ir vandens kaupimo (augalijos maitinimo) funkcijas;
- Naudojant membraną su geotekstile - atlieka drenavimo funkciją.
Žaliųjų apželdintų stogų įrengimas naudojant perforuotą drenažinę membraną su geoteksilę.
Darbai atliekami naudojant Vokietijos gamintojo Doerken membraną DELTA FLORAXX.
Įrengiant žaliąjį (apželdintą) stogą atliekami tokie darbo etapai.
Švariai nuvalomas stogo paviršius.
Ant paviršiaus klojama plėvelė, veikianti kaip papildoma hidroizoliacija ir apsauga nuo augalų šaknų.
Drenažinė membrana DELTA FLORAXX atlieka ne tik drenažo funkciją, bet ir aprūpina augaliją vandeniu.
Membranos perforacija (skylutės membranoje) leidžia vandens pertekliui greitai ir efektyviai nutekėti į drenažo sistemą.
Membrana ant paviršiaus klojama taip, kad membranos įdubimų vidus būtų išorėje.
Į šiuos įdubimus rinksis vanduo ir tokiu būtų augmenija bus aprūpinama vandeniu.
Geotekstilės klojimas (šis etapas nereikalingas jeigu naudojama membrana DELTA FLORAXX-TOP, nes tokia membrana jau su geotekstile).
Geotekstilės dėka šaknys ir žemės neužpildo įdubimų ir vanduo juose gali kauptis. Taip pat geotekstilė neleidžia žemėms byrėti per skylutės membranoje (perforaciją) ir taip apsaugoma drenavimo sistema nuo nešvarumų.
Kodėl verta naudoti membraną iš karto su geotekstile?
Membrana FLORAXX-TOP yra iš karto su geotekstile. Geotekstilė prie šios membranos gamykliškai prilydoma, kas suteikia sistemos stabilumą ir ilgaamžišką naudojimą.
Jeigu naudojate DELTA FLORAXX, tuomet geotekstilę reikės kloti atskirai. Rinkitės kuo storesnę pakankamo pralaidumo geotekstilę, kad ji būtų ilgaamžė ir efektyvi ilgą laiką.
Klojant geotekstilę, ties kraštais reikia palikti užlaidas. Užlaidos reikalingos tam, kad ateityje pilamas dirvožemis nepatektų po geotekstile.
Stambus žvyras arba "vandens akmenys" pilami aplink visą perimetrą, aplink ventiliacinius kaminėlius ir panašius elementus. Akmenys naudojami, kad augalų šaknys nepalįstų po geotekstile ir membrana. Jų reikia pilti tiek, kad uždengtų geotekstilės užlaidą.
Ant viso ploto pilamas dirvožemis, substratas ar kt.
Viskas palaistoma.
Galima sodinti augalus.
Pateikta informacija yra informacinio pobūdžio, ji skirta bendram supratimui ir negali būti naudojama kaip tiksli instrukcija. Dėl darbų atlikimo, reiktų kreiptis į specialistą, kuris suteiktų kvalifikuotą konsultaciją įvertinęs visas įmanomas aplinkybes.