Kaip sustabdyti piktžolių augimą? Mulčiavimas apsaugo ne tik nuo piktžolių.

Mulčiavimas yra vienas iš būdų sustabdyti piktžolių augimą nenaudojant jokių cheminių purškalų ar kenksmingų preparatų, kas galėtų pakenkti aplink esantiems augalams. Mulčiavimo metu dirva aplink augalą uždengiama mulčiumi taip, kad dirva negautų šviesos. Būtent šviesos nebuvimas stabdo piktžolių augimą.

Vienokį ar kitokį mulčiavimo būdą dauguma žmonių naudoja daržuose, šiltnamiuose, lysvėse, tuneliuose. Nesvarbu, ką augina – pomidorus, šilauoges, braškes, agurkus ar kt. – mulčiavimas palengvina augalų priežiūrą. Mulčiavimo būdų yra keletas. Jie labai skirtingi ir visi atlieka savo funkciją skirtingai – organinis mulčas, mulčiavimas su plėvele, gyvas mulčas.

Kuo skiriasi mulčiavimo būdai?

Pagrindiniai mulčiavimo būdai yra organinis mulčas ir plėvelinis mulčas.

Organinis mulčas.

Tai negyvų augalų dalių naudojimas mulčiavimui. Negyvi augalai - nupjauta žolė, šienas, pušų spygliai, medžių lapai, medžio žievės mulčas ar kt. Popierius (kartonas) taip pat priskiriamas prie organinio mulčiavimo, nes popierius suyra per tam tikrą laiką. Užklojus dirvožemį vienu iš šių medžiagų storu sluoksniu, dirva negauna šviesos ir tokiu būdu stabdomas piktžolių augimas.

Organinis mulčas apsaugo nuo piktžolių, sulaiko drėgmę dirvoje, dėl ko augalus galima laistyti rečiau. Taip pat mulčas padeda suvienodinti dirvos temperatūrą, o tai itin svarbu augalų šaknims ir įtakoja derlių. Organinis mulčas maitina dirvos organizmus, kurie nulemia dirvos kokybę.

Tačiau būtina pasidomėti, kur kokį mulčą rekomenduojama naudoti. Nes organinis mulčas gali įtakoti dirvos rūgštingumą pH. Pavyzdžiui, pušų spygliai mažina pH (rūgština žemę), todėl šiltnamiams toks mulčas netinka. Tačiau jis puikiai tinka šilauogėms ar rododendrams.

Mulčiavimas su plėvele.

Plėvelė apsaugo dirvą nuo piktžolių, apsaugo augalų šaknis nuo temperatūros pokyčių ir priklausomai nuo plėvelės rūšies, praleidžia arba nepraleidžia vandens (kurios praleidžia vandenį, o kurios nepraleidžia aptarsime vėliau). Plėvelė nesuteikia dirvai jokių medžiagų, nemaitina dirvos organinėmis medžiagomis kaip organinis mulčas.

Tačiau, naudojant plėvelę, mulčiavimas yra gerokai paprastesnis, nes nereikia rūpintis organinio mulčo gavimu, prikasimu, paskirstymu lysvėse. Užtenka paruošti dirvą ir išvynioti plėvelę. Norint nuimti plėvelės mulčą, užtenka atgal ją suvynioti.

Kokios yra mulčiavimo plėvelių rūšys?

Dvispalvė Juoda/Balta polietileno mulčiavimo plėvelė.

Jeigu balta pusė klojama į viršų, tuomet saulės spinduliai neprikaitina dirvos ir taip palaikoma vienoda temperatūra dirvos paviršiuje. Jeigu naudojama juoda plėvelės pusė, tuomet yra šildomas žemės paviršius, bet tai tinka tik šilumą mėgstantiems augalams, pavyzdžiui, pomidorams ir paprikoms.

Būtina atkreipti dėmesį, kad ši plėvelė yra polietileninė plėvelė, todėl ji nepraleidžia vandens. Naudojant tokią juoda/balta mulčiavimo plėvelę, būtina užtikrinti laistymą – patiesti laistymo vamzdžius (kapiliarinė sistema), o jeigu nedideliame šiltnamyje – reikėtų laistyti rankiniu būdu.

Agro plėvelė (agro danga) mulčiavimui.

Plonesnės agro plėvelės (kai storis 17g/m2, 23g/m2, 30g/m2), naudojamos norint apsaugoti augalus nuo šalnų ar kenkėjų. Tačiau yra ir storesnės agro plėvelės, kurių storis 50g/m2 ar 75g/m2. Tokios agro plėvelės naudojamos mulčiavimui. Būtent juodos agro plėvelės ypač mėgstamos auginant braškes.

Agro plėvelė praleidžia vandenį, leidžia dirvai kvėpuoti ir apsaugo nuo piktžolių. Taip pat vienodina dirvos temperatūrą.

Agrotekstilė (polipropileno audinys) mulčiavimui.

Jeigu mulčiuojamas šiltnamis ar lysvės, kur teks dažnai vaikščioti ar net važinėti su karučiais ar pan., tuomet agro plėvėlė (storis 50g/m2 ir 75g/m2), bus per plona ir ją nuolatinis krūvis tikrai pažeis.

Tokiais atvejais reikia naudoti dar tvirtesnę medžiagą – agrotekstilę (polipropileno audinys). Šio audinio storis yra 100g/m2, o jeigu didesnio pločio (5.25m ir didesnis plotis), tuomet storis siekia ir 130g/m2. Agrotekstilinis audinys yra gaminamas kitokiu principu nei agro plėvelė. Jis yra supintas iš daugybės smulkių juostelių, per kurių tarpus praleidžia vandenį.

Agrotekstilės audinys yra ne tik itin tvirtas, bet ir praleidžia vandenį, leidžia dirvai kvėpuoti ir apsaugo nuo piktžolių.

Agrotekstilinis audinys būna sužymėtas spalvotais kvadratais, kuriais vadovaujantis galima atmatuoti atstumą sodinant.

Geotekstilė mulčiavimui.

Nuosavuose kiemuose ar soduose įrenginėjant gerbūvį, tvarkant patvorius ar namo nuogrindas, dažnai naudojami dekoratyviniai akmenys, dekoratyvinė skalda. Kad skalda nesusmegtų į žemę ir išliktų švari, būtina po ja patiesti sluoksnį. Jeigu bus tiesiamas vandeniui nelaidus sluoksnis, tuomet vanduo kaupsis ir skalda mirks lietaus ar laistymo vandenyje. Todėl tas sluoksnis turi būti praleidžiantis vandenį. Tokiems atvejams puikiai tinka geotekstilė.

Geotekstilės būna įvairių storių, bet rekomenduojama naudoti kuo storesnę, nes kuo storesnė, tuo ji bus atsparesnė akmenims, skaldai, vaikščiojimui ant jos ir akmenų. Rekomenduojamas storis yra 125g/m2, 170g/m2 arba 200g/m2.

Geotekstilė yra ypatingai tvirta (naudojama ir kelių tiesimui bei aikštelių įrengimui), praleidžia vandenį, apsaugo nuo piktžolių.

Prekė įtraukta į patikusių prekių sąrašą
Prekė įtraukta į palyginimų sąrašą

Dėmesio. Internetinė parduotuvė naudoja slapukus.
Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti puslapyje Privatumo Politika.