- Plėvelės statyboms ir ūkiui
- 855 views
Ar jūs įsitikinę, kad jūsų namai yra saugi vieta, o ne tiksinti išlaidų bomba? Ar neabejojate, jog jūsų namo stogas tarnaus jums ilgai ir niekada nepraleis vandens? Ar jūs pasiruošę galimoms ateities išlaidoms remontui vardan šiandieną sutaupytų keliasdešimties eurų?
Paklauskite savęs ir atsakykite. Sau. Sąžiningai. Galite pagalvoti ir atsakyti vėliau. Bet geriau ilgai neužtrukti su apmąsymais. Ypač jei galvojate apie namo statybą. Sau. Savo šeimai.
Namą, kur prabėgs gražiausios jūsų gyvenimo akimirkos žaidžiant su vaikais, apkabinus mylimą žmogų ar tiesiog mėgaujantis būties akimirka. Būties, kurios nedrumsčia varvantis kiauras stogas.
„DuPont“™ „Tyvek“®, skirtingai nei dauguma kitų difuzinių plėvelių, bėgant metams, išlieka funkcionalios ir sandarios. Tai paaiškėjo atlikus nepriklausomą tyrimą Europoje.
Kodėl reikėjo nepriklausomo tyrimo?
Viešoje erdvėje dažnėjant pranešimams, kad difuzinės plėvelės (hidroizoliacijos) nėra tokios patikimos ir ilgaamžės, iškilo grėsmė šių produktų gamintojų reputacijai. Todėl rinkos lyderis „DuPont“™, gaminantis difuzines plėveles „Tyvek“®, nedelsdamas iniciavo nepriklausomą nuodugnų medžiagų, veikiamų realiomis aplinkos sąlygomis, efektyvumo tyrimą.
Difuzines plėveles Tyvek rasite čia »
Tyrimo tikslas – išsiaiškinti, kaip kinta plėvelių charakteristikos bėgant metams ir, kas ypač svarbu, ar tos plėvelės išties apsaugo stogus ir po jais slypinčias konstrukcijas bei visą namų turtą?
Ar kokybės standartai atitinka realius poreikius?
Šiuolaikiniai kokybės standartai (pvz. EN13859-1 ir 2) reglamentuoja daugiausiai mechaninio poveikio ypatybes (tvirtumas, atsparumas plyšimui ir pan.), tačiau neatsižvelgia į tokius svarbius aspektus kaip medžiagos patvarumas - ilgaamžiškumas.
Statybos ir pramonės kodeksų kūrėjai įtemptai dirba, siekdami suspėti su greitai besivystančia rinka, tačiau vertinimo metodai, kurie numatyti EN 13859-1 ir 2 standartuose, vis dar atsilieka vertinant tokius esminius klausimus, kaip faktinis ilgaamžiškumas.
O tokios savybės, kaip ilgalaikis vandens sulaikymas, kurios turi lemiamą poveikį namo savininkui, turi būti vertinamos po sąlyčio su natūraliu aplinkos poveikiu, tiek vykstant statyboms, tiek įsikėlus gyventi.
Juk namų savininkams yra labai svarbu, kad difuzinių plėvelių savybės nepakistų kuo ilgesnį laiką, kad tomis plėvelėmis padengti stogai, būtų apsaugoti kuo daugiau metų.
Ką radome po stogais ir kaip tyrėme:
- Tyrimą atliko nepriklausomas Vokietijos konsultacinės įmonės „Steildach-Technik GmbH“ ekspertas Martinas Peiferis;
- Tirta 30 stogų. 17-iolikoje stogų, kurie buvo uždengti daugiau kaip prieš 20 m., buvo rasta „Tyvek“® difuzinės plėvelės, o 13-oje stogų, kurie buvo sumontuoti prieš 5-10 m., naudotos daugiasluoksnės (3 ir daugiau sluoksnių) difuzinės plėvelės.
- Paimtų mėginių atsparumo vandeniui ypatybės tirtos „Kiwa GmbH TBU“ laboratorijoje.
- „DuPont“™ kompanija, siekdama detalaus, nepriklausomo ir tikslaus tyrimo, neprisidėjo bei jokiomis priemonėmis nedarė įtakos šio tyrimo procesui.
Bandymo metodai:
Pirmiausiai buvo naudojama pagrindinė EN 13859-1 ir 2 atsparumo vandeniui W1 klasifikacijos sistema: kiekvienas pavyzdys 2 valandas buvo laikomas po 20 cm aukščio vandens stulpu, siekiant išmatuoti ne tik tai, ar galimai įvyko vandens nuotėkis, bet ir kiek vandens, per kurią paviršiaus vietą ir kaip greitai pratekėjo.
Difuzines plėveles Tyvek rasite čia »
Kartu buvo taikyta 10 balų skalės vertinimo sistema (1 balu vertinamas blogiausias funkcionavimas, 10 balų – geriausias), siekiant atskirti blogai funkcionuojančius pavyzdžius. Taip pat buvo naudojamas EN 20811 tekstilės medžiagų atsparumo vandens prasiskverbimui vertinimo metodas.
Jis iš esmės ir aiškiai atskleidė, kaip tiksliai kiekvienas apatinis sluoksnis atlaikė vandenį praėjus 5–10 metų nuo sumontavimo stogo konstrukcijoje, arba, „Tyvek®“ atveju, praėjus daugiau kaip 20 metų.
Rezultatai:
- 6 iš 17 ištirtų „Tyvek“® stogui skirtų difuzinių plėvelių išlieka funkcionalios pagal EN 20811 vertinimo metodą, o 13 iš 17 ištirtų „Tyvek“® stogui skirtų difuzinių plėvelių medžiagų atitiko aukščiausią EN13859-1 vandens nelaidumo W1 klasę, net praėjus daugiau kaip 20 metų
- Nė viena iš 6 ištirtų daugiasluoksnių (trijų ir daugiau sluoksnių) difuzinių plėvelių šios ypatybės neišlaikė net 10 metų. Jos tapo visiškai laidžios vandeniui ir nefunkcionalios.
- Po trumpesnio nei 10-ies metų laikotarpio 4 iš 7 difuzinių plėvelių su specialiu hidrofobiniu sluoksniu išliko funkcionalios, tačiau tik 2 iš 7 membranų atitiko aukščiausią EN13859-1 vandens nelaidumo W1 klasę.
Išsami tyrimo metodika ir rezultatai yra čia: https://tyvek.construction.dupont.com/stogutyrimas
Išvados ir rekomendacijos:
Nors „Tyvek“® pavyzdžiai buvo gerokai senesni už kitus paimtuosius, aiškiai įrodyta, kad „Tyvek“® medžiagos sandarumo, ilgaamžiškumo bei atsparumo aplinkos poveikiui atžvilgiu yra pačios patikimiausios, ko nepasakysi apie alternatyvias difuzines plėveles.
Jos kelia riziką nekilnojamajam turtui, sveikatai (pelėsis, drėgmė) ir gamintojų reputacijai.
Difuzinių plėvelių storis ar svoris neapibrėžia jos funkcionalumo, neįtakoja jos ilgaamžiškumo. Tik funkcinis sluoksnis, jo sandara ir storis (mikronais) tiesiogiai įtakoja šių membranų tarnavimo laikotarpį.
Taip pat mechaninės savybės (atsparumas plyšimui ir pan.) neturi įtakos šių produktų ilgaamžiškumui.
Gyvenant kritulių dosniame regione ir dažnėjant audroms, verta susimąstyti, kas atsitiktų, jei Jūsų nekilnojamo turto nuo vandens nebesaugotų pirminė stogo danga (čerpės, metaliniai lakštai ar kita) ir rinktis patikimas difuzines plėveles.
Difuzines plėveles Tyvek rasite čia »