Kaip įsirengti tvenkinio/baseino dugną – plėvelės ir dangos

Turint savo kiemą ar sklypą dažniausiai norisi jį pagyvinti vandens čiurlenimo garsu ar vandens augalų vaizdu, turėti vietą, kur galima atsigaivinti karštomis dienomis.

Tai galima padaryti įsirengiant dekoratyvinius baseinius, dekoratyvinius tvenkinius, alpinariumus, kaskadas, upelius su kriokliais ar netgi didelius tvenkinius, skirtus ne tik augalų ar žuvų auginimui, bet ir maudynėms.

Priklausomai nuo vandens telkinio, jo gylio, matmenų, dugno tipo - reiktų rinktis ir įrengimo medžiagas. Pagrindinė ir svarbiausia tvenkinio įrengimo dalis yra hidroizoliacinė plėvelė (dar vadinama membrana ar danga). Ji turi būti kuo ilgaamžiškesnė pagal naudojimo paskirtį, patogi darbui įrengiant ir patikima eksploatuojant įvairiomis oro sąlygomis.

Populiariausios vandens telkinių įrengimo plėvelės

PE (polietileno) plėvelė.

Tai 0.3mm storio (300mikronų) dviejų spalvų plėvelė. Viena pusė mėlyna, kad gražiau atspindėtų vandenį, o kita (apatinė) – juoda, kad po plėvele neaugtų augalai. Ši plėvelė nesutrūkinėja net šaltą žiemą ir nebijo karščio vasaros dienomis.

Baseininė polietileno plėvelė yra elastingesnė už įprastą statybinę ar šiltnaminę polietileno plėvelę. Tačiau visgi ją rekomenduojama naudoti nedideliems dekoratyviniams baseinams ar tvenkiniams, kur augalai planuojami aplink vandens telkinį, o ne jo viduje. Ši plėvelė nėra atspari, kai dugne sudedami vazonai, akmenys ar kai lipama į vandens telkinį.

Šios plėvelės trūkumai:

  • nėra didelių pločių (plačiausia yra 6 metrų),
  • sunku suklijuoti atskirus sluoksnius, nes polietileno plėvelė, norint ją sujungti,  turi būti virinama.

Norint įlipti į vandens telkinį, reikėtų naudoti storesnes ir dar elastingesnes plėveles. Labiausiai tam tinka PVC arba EPDM plėvelės (membranos).

PVC plėvelė.

Tai plėvelė, kuri lyginant jos tvirtumą, patikimumą ir kainą, yra geriausias ir naudingiausias variantas. PVC plėvelės dažniausiai naudojamos 0.8mm (800mikronų) storio, bet pagal specialius užsakymus, įmanoma užsisakyti ir didesnio storio.

Šios plėvelės plotis gali būti 6 metrai arba 8 metrai, todėl galima įrengti didesnio ploto tvenkinius su mažiausiu sujungimų skaičiumi. Be to, esant poreikiui suklijuoti PVC plėvelės tarpusavio sluoksnius, tai galima lengvai padaryti naudojant specialius klijus.

PVC medžiaga yra lengvai sukijuojama, o tinkamai suklijavus, siūlė laikys ne prasčiau nei gamyklinis klijavimas. PVC medžiaga pagal tvirtumą ir elastingumą beveik nenusileidžia kitoms profesionalioms dangoms, tačiau yra žymiai pigesnė už jas. PVC plėvelė tinkama naudoti ne tik baseinų ar tvenkinių įrengimui.

Ją naudoja ir žaliųjų stogų įrengimui, nes PVC plėvelė yra atspari puvimui, atspari temperatūrai nuo -45 °C iki +80 °C; atspari UV spinduliams. Be to ji išlieka lanksti žemoje temperatūroje, nepavojinga vandens telkinio faunai ir florai. Dideliems tvenkiniams, kurie skirti maudynėms, įrengiami paplūdimiai, montuojamos terasos su lieptais, rekomenduojama kloti 1.5mm ar net 2.0 mm storio PVC dangą.

Renkantis plėvelės plotį, svarbiausia atsižvelgti į telkinio matmenis ir stengtis, kad būtų kuo mažiau sandūrų (sujungimų) ir siūlių. O jei nesate tikri, kokio storio plėvelė (danga) bus jums tinkamiausia  - pasitarkite su specialistais.

PVC plėvelės klijavimas.

PVC yra medžiaga, kuri gali būti suklijuota ir tas klijavimas išlieka tvirtas, jeigu naudojami tinkami klijai ir laikomasi visų rekomendacijų. Patogiausia naudoti klijus, kurie jau paruošti darbui, todėl jų nereikia skiesti.

Prieš naudojant klijus, būtina juos gerai išmaišyti.

PVC baseininių plėvelių klijavimo patarimai:

1. Abu sujungiami paviršiai turi būti švarūs, sausi ir be dulkių ar riebalų. Būtina paviršius nuriebalinti ir nuvalyti.

2. Viršutinį plėvelės sluoksnį uždėkite ant apatinio sluoksnio. Sudengti sluoksnius reikia ne mažiau nei 10cm. Kad būtų patogiau, galite pasižymėti vietą, kiek viršutinis sluoksnis uždengia apatinį.

3. Atlenkite viršutinį sluoksnį į save.

4. Užtepkite PVC klijus ant apatinio plėvelės sluoksnio viršaus.

5. Taip pat PVC klijus užtepkite ir ant viršutinio plėvelės sluoksnio apačios (pusę kurią atlenkėte). Susijungti turės abu klijais patepti paviršiai.

6. Palikite PVC klijus džiūti maždaug 10 minučių - kol klijai taps lipnūs, kibūs.

7. Užlenkite viršutinį plėvelės sluoksnį atgal ant apatinio plėvelės sluoksnio, užtikrindami, kad dvi klijų juostos sutampa.

8. Voleliu išlyginkite siūlę, kad įsitikintumėte, jog tarp plėvelės sluoksnių yra tolygus ir patikimas sukibimas.

EPDM danga.

Tai hidroizoliacinė vandens telkinių danga, gaminama iš gumos, kaučiuko, specialių priedų. Ji dažniausiai klojama įvairių tipų vandens telkiniams, kaip kad žuvų auginimo tvenkiniai, fontanai, upeliai, kaskados ir kiti vandens telkiniai, kurie užima palyginus nedidelį plotą, bet yra neįprastos formos.

EPDM plėvelė yra labai elastinga ir elastingumą išlaiko net žemoje temperatūropje. EPDM plėvelės būna įvairių pločių - nuo 6m iki 15m ir daugiau. Jeigu ir toks plotis yra nepakankamas, tai EPDM plėvelę galima sujungti dviems būdais –  vulkanizavimo būdu arba naudojant klijus. Dažniausiai yra naudojamos apie 1mm – 1.1mm storio EPDM plėvelės.

Svarbu žinoti, kad EPDM danga yra sunki – 1 kvadratinis metras sveria 1.2 – 1.4 kg. Todėl tai reikia prisiminti, planuojant darbus ir pagalbininkų kiekį.

Geotekstilė - būtinai reikalinga.

Geotekstilė reikalinga nepriklausomai nuo klovjamos dangos. Nesvarbu kuri iš dangų naudojama, prieš ją klojant, reikia tinkamai paruošti dugną.

Dugno paviršius turi būti be aštrių objektų (akmendų, šakų, šaknų ar pan.), geriausia kad būtų papiltas švaraus smulkaus smėlio sluoksnis. Kad ir kaip gražiai ir švariai paruoštas dugno paviršius, vis tiek būtina naudoti geotekstilę. Ji tiesiama ant jau išvalyto dugno, bet prieš klojant tvenkinių plėvelę (dangą).

Geotekstilės sluoksnis prailgina tvenkinių dangos tarnavimo trukmę, nes apsaugo ją nuo mechaninių pažeidimų ar pradūrimų (veikia kaip kompensacinis sluoksnis apsaugoti nuo dugne esančių (iškylančių) objektų.

Geotekstilė yra sintetinė medžiaga, todėl ji atspari puvimui ir yra ilgaamžė. Geotekstile vadinama daugybė skirtingų audinių, todėl reikia nesumaišyti – po tvenkinių plėvelėmis reikia naudoti vadinamą neaustinę geotekstilę. Geotekstilės taip pat būna įvairių storių ir pločių. Dėl pločio reiktų naudoti pagal telkinio matmenis, bet su kuo mažiau sujungimų. Tik nepamirškite skaičiuojant reikalingą plotį įvertinti ankeravimo (plėvelės užtvirtinimo) kraštus, nes geotekstilę reikia  ankeruoti kartu su tvenkinių plėvele.

Reiktų naudoti ne mažiau 160 g/m2 geotekstilę (geotekstilių storį įprasta nurodyti tankiu - gramais į kvadratinį metrą).

Jeigu tvenkinio, baseino dugne planuojate dėti stambius objektus (akmenis, vazonus ar pan.), tuomet geotekstilė turi būti klojama ne tik po tvenkinių plėvele, bet ir virš jos, t.y. iš abiejų tvenkinių dangos pusių.

Tvenkinių dangos tvirtinimas.

Matuojant reikalingą tvenkinių, baseinų plėvelės kiekį, reikia įvertinti ir nepamiršti, kad turės būti palikta ne mažiau 50 cm kraštas ankeravimui (užtvirtinimui).

Ankeruoti reikia ir geotekstilės sluoksnį. Įprasta ankeruoti uždedant didelius akmenis, užpilant žemes, skaldą ar smėlį ant krašto, bet tai daryti reikia jau po vandens telkinio pripildymo.

Prekė įtraukta į patikusių prekių sąrašą
Prekė įtraukta į palyginimų sąrašą

Dėmesio. Internetinė parduotuvė naudoja slapukus.
Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti puslapyje Privatumo Politika.